Szalonka Monitoring Program 2023-2024


2019-12-03 14:16:34

Az Országos Erdei Szalonka Monitoring Program célja 2009 óta ismert a vadgazdálko-dók, vadászok előtt, és egyben változatlan is: szinkronszámlálási és populációbiológiai adatok alapján becsülni az ország területén átvonuló erdei szalonkák állományának nagyságát, és nyomon követni az abban bekövetkező változásokat. A folyamatos adat-gyűjtés biztosít megalapozott ismereteket arról, hogy a tavaszi elejtések nem veszélyez-tetik-e a populáció hosszútávú védelmi helyzetét.

A kezdeményezés az Országos Magyar Vadászati Védegylet vezetésével indult az erdei szalonka tavaszi lesvadászata, mint hazai vadászati hagyomány megőrzésének érdekében, miután az EU-s csatlakozást követően a hazánkra is vonatkozó Madárvédelmi irányelv értelmében a madárfaj tavaszi vadászatát meg kellett szüntetni. A program kezdettől két fontos pilléren alapszik:

  1. Szinkronszámlálás – a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Vadbiológiai és Vadgazdálkodási Tanszéke által kijelölt megfigyelési pontokon, az egész országban egyszerre, összehangoltan. Ütemezése: a 7. naptári hét szombati napján kezdődik (idén február 17-én), és azt követően 7 héten keresztül minden szombat este történik (az utolsó nap 2024-ben március 30-a).
  2. Mintagyűjtés – a program résztvevői végezhetik február 15-e és március 31-e közötta megfigyelési pontok 500 méteres körzetében, a hét bármely napján, kivéve a szombatokat. (Mintagyűjtés kizárólag a programhoz csatlakozó vadászatra jogosult írásbeli engedélye birtokában folytatható!)

Az elmúlt másfél évtized során egy olyan hatékony és jól működő rendszer épült ki, amelyben a terepi megfigyeléseket és mintagyűjtést végző résztvevők munkáját a megyei koordinátorok fogják össze. Ők azok, akik feldolgozzák a beérkező információkat és feltöltik az Országos Vadgazdálkodási Adattár munkatársai által fejlesztett és működtetett elektronikus adatkezelő rendszerbe. A program révén a résztvevőknek és a Tanszék munkatársainak példanélküli részletességgel sikerült adatokat gyűjteniük az erdei szalonka Magyarországot érintő tavaszi vonulásáról, annak főbb jellegzetességeiről és hosszú távú alakulásáról.

A megfigyelők 2023 tavaszán regisztrált száma (1312 pont) újfent meghaladt minden korábbi évben tapasztalt értéket. Az ország vadászterületeinek több mint egyharmada, mintegy 530 vadászatra jogosult vett részt a programban. A 2022-es szélesőségesen száraz év szerényebb mintagyűjtési eredményeit a 2023-ban regisztrált számok jócskán felülmúlták. Adataink szerint a 4976 résztvevő vadásznak összesen 3311 mintát sikerült összegyűjtenie.

A tavaszi észlelések időbeli és térbeli mintázata a korábbi évekéhez hasonlóan alakult, a fő jellegzetességek stabilak, változatlanok. A dinamika egycsúcsú volt, a legmagasabb észlelési arányt március 18-án regisztráltuk. Az észlelési arányok és a csúcsban észlelt szalonkák számai is magasabbak voltak az előző évhez képest.

Míg az elsőévesek aránya 2018-ban és 2022-ben szokatlanul alacsonynak bizonyult (48% illetve 42%), addig 2023-ban újfent magasabb arányt (55%) regisztráltuk. Ezek alapján a fiatal szalonkák arányát illetően inkább hullámzó alakulást, mintsem egyértelmű trendet állapítottunk meg. Az elsőéves madarak alacsonyabb aránya az egyes években jelezheti, hogy az adott esztendőben romlott a szalonkák túlélése, mint ahogy azt is, hogy a költés sikeressége csökkent. A folyamat pontos értékelése és nyomon követése érdekében a korosztályi arányok vizsgálatának folytatását a jövőben is fontosnak tartjuk.

Hasonlóan a megelőző kilenc évhez, a tavasszal elejtett szalonkák döntő része (80%) 2023-ban is hím volt.

A megfigyelési adatok alapján a vonuló állomány a kisebb, éves ingadozásoktól eltekintve stabilnak mondható, egyértelműen növekvő vagy csökkenő trenddel nem jellemezhető. A hasznosítás alacsony mértékét is figyelembe véve a faj védelmének szigorítását igénylő semmilyen intézkedést nem látunk indokoltnak. Tekintettel az eddig elért eredményekre, illetve a Madárvédelmi Irányelvben foglaltakra, javasoljuk a program folytatását a hazai vadászati hagyomány megőrzésének érdekében.

A program 2024-ben a már megszokott és letisztult módszertannal folytatódik, biztosítva ezáltal a szükséges feltételek fenntartását, a kisszámú hasznosítással összefüggő, fenntarthatóságot biztosító információk gyűjtését. Módszertani változtatás jelenleg nem indokolt. Tekintettel arra, hogy a program résztvevőinek száma lassan, de folyamatosan növekedett, a korábbi 7 szalonka/stand mintavételi lehetőséget minden résztvevő vadászatra jogosult esetében standonként 5 példányra kellett mérsékelni. Így biztosítható, hogy a kisszámú hasznosítás feltételei még a kiugróan jó húzásokkal jellemezhető években is megalapozottak legyenek. A mintagyűjtést végzők monitoring programban való részvétele pedig továbbra is kizárólag a vadászatra jogosult által kiállított írásos engedély birtokában lehetséges.

Az elejtések továbbra is a program keretei között, kizárólag mintagyűjtési céllal történhetnek. Az állomány ivari és korösszetételének nyomon követése az alapja annak, hogy ne csupán a vonuló szalonkák mennyiségi változásáról, hanem biológiai állapotukról is következtetéseket lehessen levonni. A megfigyelési és elejtési jegyzőkönyvek mellett minden elejtett egyedről szárnymintát is kell szolgáltatni az Országos Vadgazdálkodási Adattár (OVA) részére, a szárnytollak alapján történő korhatározás céljából. Az elejtett madarak ivara boncolással könnyen megállapítható, ezt az elejtők továbbra is kellő bizonyossággal el tudják végezni.

 

Dr. Schally Gergely
Dr. Csányi Sándor
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Vadbiológiai- és Vadgazdálkodási Tanszék

Dr. Buzgó József
Országos Magyar Vadászati Védegylet

 


 

Információk a Program korábbi eredményeiről és a 2021 tavaszától érvényes feladatokról

 


 

Erdei szalonka jelölése GPS nyomkövetővel (fotó: dr. Schally Gergely, MATE - Vadbiológia és Vadgazdálkodási Tanszék)
Erdei szalonka jelölése GPS nyomkövetővel (fotó: dr. Schally Gergely, MATE - Vadbiológia és Vadgazdálkodási Tanszék)

A „szalonka monitoring” keretében az Országos Magyar Vadászati Védegylet megbízásából – az Agrárminisztérium támogatásával – a MATE - Vadbiológia és Vadgazdálkodási Tanszék munkatársai 2020 március elején 6 erdei szalonkát jelöltek meg nyomkövető eszközzel a Budapest és Gödöllő közötti térségben. A projektről és annak eredményeiről több anyagot is elérhető, a jövőben is folyamatosan tájékoztatást adunk a friss információkról.

 

2020. április 15.

2020. május 26.

2021. március 5.

2022. tavasz
(cikk a Nimród Vadászújságban; podcast-beszélgetés a Greenfo-n)

2022-es fejlemények (2023. 02. 08.)

2023-as fejlemények (2024. 02. 16.)

Egy megkerült jeladó története (2024. 03. 08.)